Довідкові служби Карта міста Схема руху транспорту Розклад руху пасажирських поїздів приміського сполучення Розклад руху міжміських поїздів Міська Рада Обласна Рада Львівська обласна державна адміністрація Прокуратура Управління юстицій Поліція Податкова Управління Безпеки Дорожнього Руху Львівобленерго ЛьвівГаз МНС України у Львівській області Освітній портал Львівщини ЛьвівТеплоЕнерго Державна міграційна служба

Храм Христа Спасителя (вул. Пекарська,59)

Храм Христа Спасителя (вул. Пекарська,59)

Повідомлення Наш Львів » 23 квітня 2013, 15:49

Українська християнська місія відродження і милосердя
Храм Христа Спасителя


Храм Христа Спасителя.jpg
Храм Христа Спасителя. Кінець XIX, початок XX.jpg

Храм Христа Спасителя з 1992р. належить Всеукраїнській Місії Милосердя «Добрий Самарянин», є колишнім костелом збору Змартвихвстанців (Воскресенців). Сам же збір(zgromadzenie) Воскресенців у Львові виник у другій половині 19ст. і поміщався в приватному будинку, що відповідає сучасній адресі: вул.Пекарська 59. Парцеля (ділянка землі) під цим номером у 1863р. належала міщанинові Альфредові Грейму, який у тому ж році вибудував на ній будинок. У 1869р. Грейм відступив свій будинок Сусанні Гальській, а остання продала його Флоріанові Моравському, який у 1874р. вибудував монастир. На проекті цього монастиря, виготовленого інженером Б.Ростковським зазначено, що дім призначається для монастиря строгого уставу і усі приміщення пристосовуються до монастирського уставу. Очевидно, вже тоді при монастирі була каплиця, оскільки Ф.Моравський звернувся до магістрату за дозволом на вибудування мурованої захристії і дерев’яної мовниці в подвір’ї свого будинку. Проект на її будову також виготовив інженер Б.Ростковський.
Приблизно у 1881р. з ініціативи настоятеля ксьондза Валеріана Калінки і за підтримки св.отця при монастирі Змартвихвстанців повстав інтернат для виховання і навчання української чи, як тоді писали, руської молоді. Куратором інтернату став відомий польський історик і водночас настоятель монастиря (збору) Валеріан Калінка (1826-1886). Інтернат Змартвихвстанців утримував учнів середніх шкіл за малою оплатою або безоплатно. Безоплатні місця в ньому мали українці. Разом з інтернатом існувало «Товариство опіки над уніятами». До цього товариства вписалися митрополит Сильвестер Сембратович і ректор греко-католицької семінарії о. В. Бачинський, які внесли відповідну суму на ціль вищезгаданого закладу.
Будинок інтернату (перша черга) збудований у 1881-1882рр. за проектом архітектора Альбіна Загурського. В 1896-1897рр. за проектом цього ж архітектора вибудувано його другу половину. У 1897р. збудовано криту галерею-перехід над арковим проїздом, яка з’єднала будинок інтернату з будинком костелу.
Нинішній будинок храму збудований за проектом Альбіна Загурського на місці старої розібраної каплиці. Будівництво закінчено в листопаді 1889р. і 25 числа цього місяця магістрат дав дозвіл на відкриття новозбудованої святині.
Даючи дозвіл на будову костелу (каплиці) магістрат застеріг, що будинок каплиці буде в одній регулярній лінії з будинками, що до неї прилягають, тобто вул.Пекарська № 55 і 57 і щоб різаліти (виступи) мали не більше 15 см. Сходи на хори повинні мати 1 м. ширини, а для безпеки повинні бути другі, крім головних, двері.
У 1900р. інтер’єр костелу отримав настінне малювання в романському стилі. Тоді на стінах правої каплички були виконані три образи: «Благовіщення», «Різдво Ісуса Христа» і «Стрітення». На останньому справа внизу зберігся авторський підпис і дата:Garabe… Остання буква в підписі знищена і не читальна. Ці образи виконані в академічному стилі. Головний престол був з мармуру, бічний – з дерева. Вікна отримали кольорові вітражі.
У 1931р. архітектор Вавринець Дайчак виготовив проект реставрації храму.
В наступному 1932р. його інтер’єр розписали в модерновому стилі художники Ян Казимир Смучак і Станіслав Еренфельд, про що сповіщає напис на хорах над аркою бічної галереї:

5.jpg

Za przelozenstwa ks.Wojcecha Cyrwusa przy pomocy komitetu i ofiarami wiernych polichromie kosciola tego proektowali i pomalowali Smuczak Jan Kazimierz Ehrenfeld Stanislaw A.D.1932.

(За настоятеля ксьондза Войцеха Цирвуса при допомозі комітету і жертвами вірних поліхромію цього костелу проектували і помалювали Смучак Ян Казимир, Еренфельд Станіслав року Божого 1932).


Нижче розміщено напис про останню реставрацію: «Під час пастирства єпископа Василя Боєчка у 1994р. пожертвуваннями вірних і жителів Львова реставровано Храм Христа Спасителя Романом Довгаником за участю художників Сопінки, Пилип’яка, Хижняка. Картини храму реставрували художники Сергій Хижняк і Георгій Басюк. Храм освячений 11 вересня 1994р.». С. Хижняк реставрував картини 1900р. «Благовіщення», «Різдво Ісуса Христа» і «Стрітення». Г. Басюк – символічну композицію на сходах, яку малював Ян Смучак. Тоді відреставровано пам’ятну таблицю, присвячену пам’яті історика і настоятеля збору Воскресенців Валеріанові Калінці. Таблиця з чорного мармуру у різьбленому обрамуванні з білого мармуру поміщена на правій (східній) стіні вівтарної частини храму.

Картина Благовіщення.jpg
Картина Різдво.jpg
Картина Стрітення.jpg
Картина Усікновення голови Івана Хрестителя.jpg

Храм Христа Спасителя в архітектурному відношенні трохи відступає від традиційної схеми християнських святинь. Його план має форму нерегулярного прямокутника з різалітами на бічному східному фасаді. З них значно виступає центральний. Вівтар орієнтований на північ. Фасади церкви декоровані пілястрами і аркатурним фризом. Наріжник від вулиці вінчає двохярусна восьмигранна вежа, завершена шпилем з хрестом. Власне ця вежа є тим акцентом, який виділяє святиню з забудови вулиці.

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg



Львів, вул. Пекарська,59
Добрий самарянин Web: http://gs.lviv.ua/
Аватар користувача
Наш Львів
Модератор
 
Повідомлення: 685
З нами з: 22 травня 2012, 21:53
Звідки: Львів
Facebook Twitter Skype Me™!

Re: Храм Христа Спасителя (вул. Пекарська,59)

Повідомлення Наш Львів » 23 квітня 2013, 17:02

Храм Христа Спасителя.jpg

Богослужіння:

Неділя та Релігійні свята - 10:00 і 18:00
Середа та П"ятниця - 18:00
Аватар користувача
Наш Львів
Модератор
 
Повідомлення: 685
З нами з: 22 травня 2012, 21:53
Звідки: Львів
Facebook Twitter Skype Me™!


Повернутись до Духовне життя

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

Якщо Ви помітили неправдиву інформацію, то зв’яжіться з нами для видалення помилки. Ми не несемо відповідальності за неправдиву інформацію, розміщену користувачами.
cron