Довідкові служби Карта міста Схема руху транспорту Розклад руху пасажирських поїздів приміського сполучення Розклад руху міжміських поїздів Міська Рада Обласна Рада Львівська обласна державна адміністрація Прокуратура Управління юстицій Поліція Податкова Управління Безпеки Дорожнього Руху Львівобленерго ЛьвівГаз МНС України у Львівській області Освітній портал Львівщини ЛьвівТеплоЕнерго Державна міграційна служба

Церква Премудрості Божої (вул. Чернеча Гора, 1)

Церква Премудрості Божої (вул. Чернеча Гора, 1)

Повідомлення Наш Львів » 18 вересня 2014, 22:41

Зображення

Помісна Українська Католицька Церква
Візантійсько-Українського Обряду
Свято-Іванівська Лавра
Студійського Уставу

Церква Премудрості Божої

Зображення
DSC00230.JPG
DSC00232.JPG
DSC00234.JPG
DSC00223.JPG

Миколаївська церква 1763 р. з с. Кривка Турківського району Львівської області
Ім'я будівничого Миколаївської церкви з с. Кривка залишилося невідомим. Але мистецька особистість автора цього шедевру української народної архітектури XVIII ст. настільки яскрава, що він, невідомий майстер, своїм творінням обезсмертив себе. Видатний радянський учений-мистецтвознавець, народний художник СРСР академік Ігор Еммануїлович Грабар, аналізуючи монументальну архітектуру Карпат, особливу увагу звернув на церкву з с. Кривка: «Ось де самобутнє мистецтво Прикарпатської Русі торжествує своє найвище досягнення! Тут, у цих легко злітаючих до неба струнких силуетах храмів, у дитячій простоті їх конструкцій, що надає їм вигляду дивовижних іграшок,— відбилася вся неповторна чарівність цього справді народного мистецтва».
Тепер церква 1763 р. із с. Кривка — експонат, яким пишається Музей народної архітектури і побуту у Львові. Перевезена до Львова стараннями відомого українського мистецтвознавця Михайла Драгана ще в 1930 р. Відновлена народними майстрами Т. Джуриним та П. Демківим із с. Цинява, що на Івано-Франківщині. Кривківська церква чарує простотою конструкції, доречністю і чіткістю окремих деталей. Вона, як і Тисовецька, хвилює своїм гармонійним поєднанням зприродою. І хоча Шевченківський гай у Львові — друга її батьківщина, проте її силует з високими східчастими банями на тлі дерев на пагорбі виглядає казково.
Конструктивно церковна будівля складається з трьох квадратних у плані зрубів різної величини, при¬ставлених один до одного. Кожен зруб перекритий банею з кількома заломами — ярусами. Перехід від зрубу до перекрить досягається накладанням восьмикутного барабана, на який ставиться зрізана піраміда, і далі, зменшуючись у розмірі, ця конструкція повторюється в кожному перекритті чотири рази. На остан-ніх ярусах зводяться восьмигранні шоломоподібні куполи. Кожен ступінь-залом підкреслює ярусність верхів. Монументальності споруди не заважає розчленований дах, дрібна фактура ґонти, якою обшиті верхи та верхня частина зрубу. Пропорції церкви доведені до максимальної точності: половина діагоналі нави (4,5 м) рівна довжині бабинця. Цей розмір був вихідним і для вівтаря. Маючи довжину бабинця і нави, можна було визначити висоту нави — 11,05 м; уся довжина будівлі — від входу до східної стіни вівтаря — дорівнювала загальній висоті середньої бані.
Співвідношення розмірів Кривківської церкви найбільш точне, класичне. Чітка система пронорціювання дала можливість створити завершений художній образ споруди. Тонкий архітектурний розрахунок виявляється також у співвідношенні будівлі з розміром людини.
Вхід у бабинець має висоту середнього зросту людини, прохід у наву — висоту людини з піднятою рукою, пів-купольний простір відкривається лише тоді, коли минаєш ці переходи. Інтер'єр церкви відкривається для відвідувача, ніби театральна сцена: через фігурно прорізаний прохід з бабинця до нави, що нагадує куліси, видно різьблені позолочені решітки іконостаса, а далі, через «царські врата»,— престол з кіотом (місце, де знаходиться чаша з «божими дарами» для причащання віруючих). Іконостас повторює форму підкупольного простору нави.
Внутрішнє просторове багатство підкреслюється різкою світлотіневою грою, викликаною положенням джерел світла: маленькі віконця освітлюють тільки наву, створюючи контраст із затемненим бабинцем. Над навою — хори, продовження яких ззовні набирає форми галерейки. На ній іноді виступали церковні спі-ваки. Взагалі збільшення площі церков за рахунок другого поверху — просторих хорів — дуже древній прийом, що бере свій початок ще з часів Київської Русі.
Іконостас складають ікони з с. Воля-Жовтанецька та с. Боянець. Датується іконостас кінцем XVII — по¬чатком XVIII ст., коли український іконопис досяг найвищого розвитку. Багато оздоблені «царські врата» та дияконські двері кінця XVII ст. «Царські врата» прикрашені ажурною різьбою в стилі барокко. На двох стулках дверей симетрично йдуть знизу догори позолочені стилізовані галузки. На кожній з них вирізьблено по дев'ять грон винограду, ягід та листочків. Дияконські двері зроблені в формі видовженого прямокутника, верхня частина якого — решітка прикрашена позолоченими розетами.
Конструктивна простота, строгість і водночас поетична принадливість ненав'язливих форм, гармонія деталей, тісний зв'язок з давніми традиціями українського народного зодчества ставлять Миколаївську церкву з с. Кривка у ряд шедеврів народної архітектури світового значення.

Львів, вул. Чернеча Гора, 1
Шевченківський Гай
Аватар користувача
Наш Львів
Модератор
 
Повідомлення: 685
З нами з: 22 травня 2012, 21:53
Звідки: Львів
Facebook Twitter Skype Me™!

Re: Церква Премудрості Божої

Повідомлення Наш Львів » 18 вересня 2014, 22:55

Порядок Богослужінь

Зображення

Дні седмичні:
6.30 – Утреня
8.00 – Літургія Івана Златоустого (у вівторок – за здоров’я)
18.00 - Вечірня та Мале Повечір’я
Субота:
6.30 – Утреня
8.00 – Літургія Івана Златоустого
за померлих
17.30 - Вечірня та Утреня
Неділя:
9.00 - Літургія Івана Златоустого
11.00 - Літургія Івана Златоустого
18.00 - Вечірня та Мале Повечір’я
Свята, які припадають на тижні:
7.00 – Утреня
9.00 – Літургія Івана Златоустого
18.00 - Вечірня та Мале Повечір’я
Аватар користувача
Наш Львів
Модератор
 
Повідомлення: 685
З нами з: 22 травня 2012, 21:53
Звідки: Львів
Facebook Twitter Skype Me™!


Повернутись до Духовне життя

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

Якщо Ви помітили неправдиву інформацію, то зв’яжіться з нами для видалення помилки. Ми не несемо відповідальності за неправдиву інформацію, розміщену користувачами.
cron