Довідкові служби Карта міста Схема руху транспорту Розклад руху пасажирських поїздів приміського сполучення Розклад руху міжміських поїздів Міська Рада Обласна Рада Львівська обласна державна адміністрація Прокуратура Управління юстицій Поліція Податкова Управління Безпеки Дорожнього Руху Львівобленерго ЛьвівГаз МНС України у Львівській області Освітній портал Львівщини ЛьвівТеплоЕнерго Державна міграційна служба

Церква Адвентистів Сьомого Дня (вул. Короленка, 1)

Церква Адвентистів Сьомого Дня (вул. Короленка, 1)

Повідомлення Наш Львів » 13 грудня 2014, 21:54

Церква Адвентистів Сьомого Дня (кол. костел Непорочного Зачаття)

Зображення

Монастир капуцинів та костел звели у 1708–1730 рр. Сучасного вигляду костел набув після перебудов у XIX–XX ст. Постановою Ради міністрів УРСР №442 від 6 вересня 1979 року монастир та костел включені до національного реєстру пам’яток під ох.№1329. Сьогодні у будинку для засідань розташований Російський культурний центр, а приміщення костелу адаптоване на молитовний дім (арх. Микола Рибенчук) Церкви християн адвентистів сьомого дня.

kostel_Franciskancev_1870.JPG
Фото- (212).JPG
02.jpg
04.jpg

Історія
1708–1730 р. – будівництво костелу та келійних корпусів.
1785 р. – розширення володінь монастиря францисканців.
1833 р. – костел і монастирські споруди сильно пошкодила пожежа.
1835 р. – відновлення костелу та монастиря.
1840-і рр. – зведення будинку новіціяту.
1882 р. – прокладення каналізації.
1883 р. – розширення монастирської ділянки шляхом приєднання двох прилеглих парцель із заходу від вул. Францисканської. Зведення нового муру (арх. Казимир Крижановський).
1891 р. – перепланування південного крила (арх. Казимир Смолєнський).
1894 р. – перебудова східного крила монастиря (арх. К. Смолєнський).
Поч. XX ст. – приєднання парцелі від вул. Францисканської.
1902 р. – реставраційні роботи, добудова крухти у необароковому стилі (арх. Антоній Куницький). Влаштування барельєфного зображення Богородиці Непорочного Зачаття.
1926 р. – надбудова 3-го ярусу західного та частини південного крила монастирських келій, у стилі Ар Деко, відновлення фасадів і вівтарів костелу (арх. Михайло Лужецький).
1932 р. – зведення будинку із залом для засідань у стилі функціоналізму в південно-західній частині монастирської ділянки, від вул. Короленка (арх. В. Дайчак).
1945 р. – костельний інвентар оо. францисканці вивезли до Польщі.
Кін. 1940-х рр. – ліквідація сигнатурки та хрестів, забілення розписів у інтер’єрі.
1950-і рр. – пристосування монастирських приміщень під спецшколу-інтернат.
1997 р. – проведено ремонтно-реставраційні роботи з пристосуванням костелу на молитовний дім (арх. Микола Рибенчук).
2007 р. – заміна бляшаної покрівлі костелу на синтетичну.

До Львова орден капуцинів спровадила краківська каштелянова Єлизавета Софія Синявська (Sieniawska). 1708 р. вона викупила ґрунти на Галицькому передмісті за монастирем Кармелітів босих і заснувала на них монастир Капуцинів. Того ж року розпочалося будівництво мурованого костелу Непорочного Зачаття Пр. Богородиці та келійних корпусів, яке завершилося 1730 р. Вірні, які відвідували костел Кармелітів, уже у 1740-х роках масово почали переходити до костелу Капуцинів, що спричинило конфлікт між монастирями. 1787 р., після ліквідації монастиря Капуцинів Йосифинською касатою 1785 р., сюди перевели монахів францисканців із ліквідованого монастиря Хреста Господнього в місті. У Львові орден францисканців з’явився відразу після приєднання Галичини до Польської Корони – у 1350-х рр. Вже 1370 р. львівські францисканці завершили зведення мурованого храму Хреста Господнього в самому місті на ділянці поряд із Низьким замком (тепер на цьому місці корпус Економічного факультету НУ ім. І. Франка). Діяльність цього ордену полягала в догляді за хворими під час епідемій, несенням релігійної втіхи засудженим на смерть та в науковій праці.

Нові монастирські володіння францисканців тепер розширилися – їм належала велика витягнена ділянка, оточена цегляним муром, що простягалася на схід від вул. Короленка (Францисканської) попри вул. Лисенка (Куркову). Костел Непорочного Зачаття і монастирські споруди сильно пошкодила пожежа 1833 р., після чого у 1835 р. споруди були ґрунтовно відновлені. В 1840-х рр. звели будинок новіціяту.

Значні ремонтні роботи проводилися в кін. XIX ст.: 1882 р. проклали каналізацію, також при південному пряслі монастирської огорожі за проектом арх. Казимира Крижановського (Krzyżanowski) збудували конюшню, приміщення якої нині використовуються як шкільні майстерні. 1883 р. конвент оо. францисканців набув у власність від міста дві нові парцелі, які прилягали до монастирського муру від вул. Францисканської. Ці парцелі того ж року обвели новим муром за проектом Казимира Крижанівського. 1891 р. переплановане південне крило за проектом арх. Казимира Смолєнського (Smoleński), 1894 р. за його ж проектом перебудували східне крило монастиря. Всі ці перебудови надали монастирським спорудам нового вигляду. Планували також поновити декорацію фасадів у класицистичному стилі.

На поч. XX ст. до монастиря із заходу була приєднана частина від дороги. В 1902 р. до костелу добудували класицистичний присінок із бароковим фронтоном із волютами за проектом арх. Антонія Куницького (Kunicki). У центральній півциркульній ніші між вікнами 2-го ярусу, де містилася мальована ікона, влаштували барельєфне зображення Богородиці Непорочного Зачаття.

1926 р. надбудували 3-й ярус західного та частину південного крила монастирських келій. Проект цієї добудови виконав арх. Міхал Лужецький (Łużecki) в модному на той час стилі Ар Деко. Того ж року під його наглядом відновили фасади і вівтарі костелу. 1932 р. на монастирській ділянці, в її південно-західній частині, від вул. Короленка, за проектом арх. Вавжинця Дайчака (Dajczak) збудували новий будинок із залом для засідань у стилі функціоналізму.

Після Другої світової війни отці францисканці перебралися до Польщі і вивезли все майно та костельний інвентар. У радянський період монастирська територія розділилася між кількома власниками. Якийсь час у монастирських корпусах була розташована військова частина, пізніше – спецшкола-інтернат №6. Приміщення костелу використовували як склад військової частини, пізніше як їдальню спецшколи. У 1990-х рр. її передали Церкві християн адвентистів сьомого дня. 1997 р. розробили проект адаптації костелу на молитовний дім (арх. Микола Рибенчук) та провели ремонтно-реставраційні роботи з пристосуванням.

Архітектура
Комплекс монастиря францисканців складається з костелу (тепер церква адвентистів), монастирських корпусів (приміщення спецшколи) та монастирського саду і мурів (тепер рекреаційна територія спецшколи).

Головним елементом ансамблю є костел – базилікова, тринавова, мурована з цегли, отинькована споруда, з прилеглими від півдня та сходу монастирськими келіями. Архітектурне вирішення костелу досить скромне. Лише чільний фасад має архітектурний вистрій – пілястри та барельєф із зображенням Богородиці Непорочного Зачаття. Центральна нава, що значно вища від бічних, на фасаді об’єднується характерними бароковими дугами, увінчаними вазонами. Фасад акцентований строгим трикутним фронтоном із круглим вікном на осі тимпану та крухтою, добудованою 1902 р. у барокових формах. Окремим об’ємом до північної нави костелу прилягає прямокутна каплиця та кілька невеликих поверхових приміщень. Центральна нава костелу перекрита циліндричним склепінням із люнетами, бічні нави – системою хрестових склепінь, каплиця та вівтар – хрестовим.

Монастирські приміщення тепер за функціональною типологією є навчально-житловими спорудами (інтернат). Монастирські споруди прилягають до південної та східної стін костелу, периметрально замикаючись, утворюючи внутрішнє подвір’я. Східний монастирський корпус з’єднується з каплицею, що прилягає до східної стіни вівтаря. Південно-східний монастирський корпус невеликим переходом (зі сходовою кліткою та клозетами) з’єднується з корпусом новіціяту. Монастирські будівлі триповерхові, зі склепленими пивницями, вкриті двосхилими бляшаними дахами. Всередині – коридорне планування та пласкі перекриття.

Монастирські споруди отців францисканців загалом зберегли характерні риси, властиві подібним комплексам, хоча їх об’ємно-планувальна структура частково втратила первісний вигляд внаслідок численних перебудов і ремонтів.

Монастирський сад у сучасному стані дуже запущений. У південно-східній частині влаштовані корти, а в середній частині при північному мурі – господарське подвір’я школи-інтернату. Від регулярного планування саду, яке видно на кадастрах XVIII та XIX ст., фрагментарно збереглася головна алея з різних дерев (граби, липи, явори і клени), поодинокі каштани, ясени, сосни тощо, а також деякі фруктові дерева, зокрема горіховий ряд при східному мурі.

Монастирські мури збережені: від півночі – ціле прясло, від сходу – частково, з пробитим проходом, від півдня – лише на рівні фундаментів. Від сходу – паркан із мурованих колон та металевих ґраток.

Джерело: lvivcenter.org



Львів, вул. Короленка, 1
Тел.: 275-22-12
Аватар користувача
Наш Львів
Модератор
 
Повідомлення: 685
З нами з: 22 травня 2012, 21:53
Звідки: Львів
Facebook Twitter Skype Me™!

Re: Церква Адвентистів Сьомого Дня (вул. Короленка, 1)

Повідомлення Наш Львів » 14 грудня 2014, 00:01

Богослужіння відбуваються:

П'ятниця
19:00 - Богосужіння
Субота
9:00 - Молитовне служіння
10:00 - Суботня школа (дослідження Біблії)
11:30 - Богослужіння
18:00 - Богослужіння
Неділя
18:00 - Дослідження Біблії (поглиблене вивчення)
Понеділок
18:00 - Молитовне служіння


Запрошуємо на заняття:
- Клубу "Слідопит"
- Дитячого хору
- Дитячого ансамблю "Дзвіночки"
- Молодіжної групи по вивченню Біблії
- Дошлюбні та сімейні консультування
- Підготовки до служіння, хрещення та вінчання
- Курси позбавлення від шкідливих звичок
Аватар користувача
Наш Львів
Модератор
 
Повідомлення: 685
З нами з: 22 травня 2012, 21:53
Звідки: Львів
Facebook Twitter Skype Me™!


Повернутись до Духовне життя

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

Якщо Ви помітили неправдиву інформацію, то зв’яжіться з нами для видалення помилки. Ми не несемо відповідальності за неправдиву інформацію, розміщену користувачами.
cron